KAJIAN TEMPATAN TAHUN 4

1.0.  RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN TAHUN 4

Mata pelajaran:       Kajian Tempatan

Jumlah murid:          15 orang

Tarikh :                   18 Mei 2011

Kelas:                     Tahun Empat




1.       Tema Pelajaran / Topik


Kajian Tempatan

2.PERIHAL KAWASAN SETEMPAT
2.1 Latar Belakang Kawasan Setempat
a.Lokasi
i)              Kawasan tempat tinggal murid dalam hubungan dengan mukim,daerah/bahagian
-          kampung
-          taman perumahan
-          ladang
-          pekan
-          Bandar


2.   Objektif Pembelajaran


  1. Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid mengenali lokasi tempat tinggal murid.

  1. Murid dapat menyatakan kedudukan tempat tinggal murid.

  1. Murid dapat memahirkan diri melayari internet .

  1. Murid dapat memuat turun data dalam MS Word.



3.   Hasil Pembelajaran


  1. Menyatakan lokasi tempat tinggal murid.

  1. Menyatakan kawasan tempat tinggal murid.

  1. Membanding dan membezakan dua kawasan tempat tinggal berdasarkan lokasi.

  1. Menjelaskan kawasan setempat yang selesa dan kualiti.

  1. Menimbulkan rasa bangga dengan tempat tinggal 
             sendiri.



4.   Penilaian



        1. Murid dapat memahirkan diri melayari internet

        2. Murid dapat memuat turun data dalam MS Word.





5.   Peruntukan Masa



       60 minit




6.   Ciri-ciri kelas

a)      Tahun

b)      Pengetahuan Sedia Ada

      
 

4

Murid-murid mengetahui sejarah awal petempatan manusia.     

7.   Liputan Kurikulum
     


Topik ini meliputi latar belakang kawasan setempat,lokasi,aspek fizikal dan cuaca.

8.   Persediaan Guru
     

1.Menyediakan imej dari kamera digital berkaitan lokasi
   tempat tinggal murid.
2.Menyediakan set slaid berkenaan tajuk
3.Menyediakan senarai laman web yang berkaitan
4.Lembaran kerja
5.Persediaan alatan tayang LCD Projektor



9. Aktiviti Pelajaran
     


  1. Sebagai set induksi, guru meminta murid melukis peta lakar menunjukkan kawasantempat tinggal murid –Paint

  1. Guru membuat persembahan slaid berkaitan tempat tinggal murid.

  1. Guru menunjukkan imej lokasi dari kamera digital.

  1. Murid diminta melayari laman web yang diberi dengan bimbingan guru.

  1. Membincangkan lokasi tempat tinggal murid yang berbeza.

  1. Guru menunjukkan bagaimana memuat turun data dari internet ke fail MS Word.

  1. Murid memuat turun data-data ke fail MS Word.

  1. Murid mencetak lokasi tempat tinggal yang diperolehi.
      9.   Murid menjawab soalan latihan di dalam Mi


10. Aktiviti Guru

13. Aktiviti Pelajar

  1. Guru membuat persembahan slaid MS PowerPoint mengenai lokasi tempat tinggal.
  2. Guru membuat demonstrasi bagaimana mencari bahan daripada internet
  3. Guru menunjukcara bagaimana untuk memuat turun data-data yang diperlukan ke dalam MS Word
  4. Guru menunjukcara bagaimana untuk mencetak bahan yang ingin diperolehi


1.Murid melakar lokasi rumah yang dikehendaki di dalam
   MS Word-Paint

2.Murid melayari internet mengikut arahan guru

3.Murid memuat turun data-data yang diperlukan

4.Murid menjawab soalan di dalam slaid persembahan.

5.Murid menjawab soalan pengukuhan di dalam lembaran
   kerja.


11. Keperluan Khusus
    

-

12. Laman Web

www.weltenbummlerin.net/.../java_2003_1.htm
http://www3.jaring.my/rspsb/.../body_khidmat.htm
http://muzium.perak.gov.my/m_dr_gseni.html
http://www.johordt.gov.my/mdp/kawasan_mdp.htm


13. Literasi
     

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=1658408113426754798#editor/target=page;pageID=3825790937996695845
1.Murid membaca nota yang terdapat di dalam MS Word
   dan internet
2.Murid menterjemah data-data dari internet ke Bahasa
   Melayu


REFFLEKSI P & P

2.1 KELEMAHAN

2.2 KEKUATAN

2.3 LANGKAHH MENGATASI

1 ulasan:

  1. assalammualaikum cikgu. sy insyaALLAH dapat sk nanga peraran. boleh saya hubungi cikgu?

    BalasPadam